جراحی زیبایی گوش
نوامبر 26, 2016

جراحی زیبایی بینی

 

مقدمه

بینی یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین ارگانهای صورت است . شکل بینی و به خصوص تناسبش با اعضای دیگر صورت تأثیر شگرفی بر جلوه ی صورت شما دارد . علاوه بر این تأثیر قابل توجه بینی، نقش حیاتی این عضو به عنوان مسیر عبور هوای تنفسی و تهویه و تنظیم هوا قبل از رسیدن به ریه ها شناخته شده است.

عیوب شکل ظاهری بینی ( عیوب خارجی ) بسیار شایع است امّا لزوماً همراه با عیوب داخلی که باعث انسداد مسیر هوا می شوند، نیست.عیوب خارجی غالباً ناشی ازصدمات تروماتیک بینی است امّا می تواند جنبه ی ارثی یا علل دیگر هم داشته باشد.

مهم ترین عیوب داخلی بینی خم شدن یا شکستگی و انحراف در تیغه ی میانی بینی (سپتوم بینی) است که باعث ایجاد اختلال در مسیر عبور هوا می شود.برای اصلاح مناسب تیغه ی بینی غالباً نیاز به اصلاح وضعیت ساختمان های خارجی و داخلی بینی داریم.

جراحی که جهت اصلاح اختلالات تیغه ی میانی بینی انجام می گیرد « سپتوپلاستی » نامیده می شود که هدف از انجام این نوع عمل جراحی اصلاح عیوب تیغه ی بینی جهت برقراری مناسب عبور هوا از بینی است.

راینوپلاستی چیست

روش های جراحی بینی که جهت بهبود شکل ظاهری بینی به کار می روند،راینوپلاستی نام دارند. هدف از این نوع اعمال جراحی بهبود خصوصیات خاص بینی است که در نتیجه باعث حصول هارمونی بیشتر بینی با سایر اعضای صورت می شود.

راینوپلاستی ممکن است به تنهایی یا همراه با سپتوپلاستی ( در اکثر موارد ) انجام شود که بستگی به نوع ومیزان عیوب بینی دارد.

هر فرد بینی منحصر به فرد خود را دارد و نقش بینی به عنوان یک عضو در مرکز صورت و رابطه اش با سایر اعضای صورت جهت ایجاد تناسب کلی صورت بسیار مهم است.به همین دلیل در راینوپلاستی شاید بیشتر از هر نوع دیگر عمل جراحی زیبایی ، اختصاصی بودن شکل بینی در هر فرد و رابطه اش با کل صورت در آن شخص باید مورد توجه قرار گیرد.

در تصمیم گیری برای روش جراحی شما،سعی من به عنوان پزشک جراح،همیشه « حفظ » خصوصیات مثبت بینی شما که باعث می شود بینی منحصر به خودتان باشد و اصلاح خصوصیات منفی بینی و حفظ تناسب کلی بینی با صورت شماست.

در نظر داشتن یک شکل خاص بینی و سعی در ایجاد آن تصویر بر صورت شما تصوری غیر منطقی است.این تصور به معنای نادیده گرفتن بالانس بین بینی و کل صورت است و نتیجه ی آن می تواند ساختن یک بینی باشد که متناسب با صورت شما نیست.

هدف من در رینوپلاستی اصلاح خصوصیات منفی بینی جهت ایجاد یک صورت زیبا یعنی توجه به بالانس خصوصیات بینی و چهره ی شماست.

( به گالری عکس ها مراجعه نمایید )

جراحی های زیبایی معجزه نیستند،بلکه روش های خاص و بسیار دقیقی هستند که جهت بهبود خصوصیات ظاهری چهره ی شما طراحی شده اند.

در واقع جراحی زیبایی بینی علم محض نیست بلکه ترکیبی از علم و هنر است.

 

قبل از عمل جراحی راینوپلاستی

اطلاعات لازم در مورد نحوه ی عمل و مراقبت های قبل از عمل به صورت یک کتابچه آماده شده که توسط منشی مطب به شما ارائه خواهد شد.لطفاً به دقت آن را مطالعه نمایید و در صورت داشتن هر گونه ابهامی برای شما توضیح داده خواهد شد.

حداقل 2 هفته قبل ازعمل از مصرف آسپیرین، بروفن و داروهای مشابه خودداری کنید، چرا که مصرف آنها سبب تشدید خونریزی حین عمل خواهد شد. استفاده از ویتامین E نیز قبل از عمل توصیه نمی شود زیرا این ویتامین خونریزی حین عمل را افزایش می دهد، هر چند در عمل راینوپلاستی خونریزی بسیار کمی انتظار داریم با این وجود رعایت همه ی جوانب برای حصول بهترین نتیجه لازم است.

نیکوتین باعث انقباض عروق خونی و اختلال در جریان خون بافتی بعد از عمل می شود.سیگار کشیدن قبل از عمل و تا حداقل ٢ هفته پس از جراحی باید قطع شود.

«حداقل هشت ساعت قبل از زمان عمل جراحی هیچ گونه خوراکی یا آشامیدنی استفاده نکنید.»

جهت بیهوشی لازم است معده ی شما کاملاً خالی باشد.در صورت مصرف هر گونه داروی خاصی حتماً پزشک خود را در روز مشاوره جهت عمل جراحی در جریان قرار دهید.

عمل زیبایی بینی شما

در پایان عمل بینی هدف من این است که هیچگونه مش (pack) در داخل بینی شما قرار ندهم. تنها در ٢% موارد ممکن است نیاز به مش(pack) داخل بینی شود امّا در ٩٨ نفر از ١٠٠نفر از مش داخل بینی استفاده نمی شود.با توجه به این که در داخل بینی شما برش های جراحی داده شده که نیاز به ترمیم دارند،درجاتی از انسداد نسبی بینی بلافاصله بعد از عمل طبیعی است امّا علیرغم این مطلب شما قادر به تنفس نسبی از بینی خواهید بود که در طی چند روز اول به سرعت وضعیت کاملاً طبیعی تنفس از بینی خواهید داشت.اسپلینت نازکی روی استخوان بینی شما در اغلب موارد (در صورتی که محل قرارگیری استخوان های بینی را تغییر داده باشیم) قرار خواهد گرفت که با چسب در محل ثابت می شود و بعد از ٧ – ٦ روز در مطب برداشته خواهد شد.

معمولاً در همه ی موارد، بیماران چند ساعت پس از عمل جراحی راینوپلاستی از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شوند.مراقبت های لازم پس از عمل در کتابچه ای که به شما تحویل داده می شود برایتان به تفصیل شرح داده شده است.

بعد از عمل جراحی بینی :

با رعایت نکات زیر می توانید بهترین نتیجه را پس از عمل بینی داشته باشید:

1- وضعیت عمومی شما پس از عمل

شما بلافاصله بعد از عمل احساس خواب آلودگی خواهید داشت و با داروهایی که برایتان تجویزمی شود کمک می کنیم که احساس راحتی داشته باشید.خواب آلودگی شما ممکن است تا غروب روز عمل ادامه داشته باشد.

در روز دوم پس از عمل امکان دارد کمی احساس خستگی کنید امّا کاملاً قادر خواهید بود کارهای شخصی روزانه تان را انجام دهید.

2- داروها

تمام دارو های مورد نیاز شما،قبل از موعد عمل جراحی در مطب برایتان نسخه و چگونگی استفاده از آن ها شرح داده خواهد شد.فقط دارو هایی که توسط پزشک جراح شما برایتان تجویز شده استفاده نمایید .از مصرف خود سرانه ی دارو پرهیز کنید.

3- تورم بعد از عمل

اگر بتوانید در هنگام خواب از قرار دادن ٢ بالش زیر سر استفاده کنید، حتماً به کاهش تورم بعد از عمل کمک می کنید.

4- محافظت از اسپلینت و چسب روی بینی

سعی کنید اسپلینت و چسب روی بینی را خشک نگه دارید. ٧ – ٦ روز بعد اسپلینت در مطب برداشته خواهد شد.

5- ترشحات مختصر از بینی

ا توجه به اینکه روش من این است که مش در داخل بینی قرار ندهم، ترشحات بینی که ممکن است کمی خونابه ای هم باشد، در طی ٧٢ – ٤٨ ساعت اول طبیعی است البته به تدریج پس از ٢٤ ساعت اول ترشحات کم و شفاف می شوند.در چند روز اول ممکن است در بینی احساس گرفتگی مختصر داشته باشید که به دلیل تغییرات پوشش مخاطی داخل بینی است و به تدریج بر طرف خواهد شد.

6- تمیز کردن بینی

گاز کوچک زیر بینی را اگر لازم شد می توانید عوض کنید.این گاز کوچک که بالای لب شما قرار می گیرد ترشحات بینی را به خود جذب میکند

از « فین کردن » بپرهیزید.در صورت نیاز بینی را با یک دستمال تمیز پاک کنید.

« فین کردن » خطر خونریزی را به همراه دارد.

همچنین بلند کردن وسایل سنگین در ١٠ روز اول به دلیل بالا بردن فشار عروق ناحیه ی سر و گردن باعث افزایش احتمال خونریزی می شود.

7- عینک

استفاده از عینک آفتابی یا طبی که روی بینی قرار می گیرد حداقل تا ٤ هفته ممنوع است.در صورت نیاز مبرم به استفاده از عینک روش چسب زدن عینک به پیشانی و استفاده از پیشانی به عنوان تکیه گاه عینک قبل از عمل در مطب به شما آموزش داده می شود .

استفاده از لنزهای تماسی (contact lenses) را ٣ – ٢ روز بعد از عمل می توانید شروع کنید.

8- چه قدرطول می کشدتا تورم احتمالی برطرف شود

اگر بعد از برداشتن اسپلینت بینی، تورم در ناحیه ی بینی و اطراف چشم ها و لب بالا مشاهده کردید، نگران نشوید. این تغییرات در طی 2-3 هفته به تدریج از بین می رود.

در بعضی از بیماران ممکن است رفع کامل تورم چند ماه طول کشد.(معمولاً در نواحی دارای پوست ضخیم تر به خصوص ناحیه ی نوک بینی رفع تورم چند ماه به طول می انجامد.)

به خاطر داشته باشید که سرعت بهبود تورم در افراد مختلف یکسان نیست.

9- چقدر طول می کشد تا کبودی احتمالی برطرف شود

لازم به ذکر است با بکار گیری روشهای نوین وپیشرفته و در صورت رعایت نکاتی که قبل از عمل به شما آموزش داده می شود و در کتابچه ای تهیه شده و در اختیار شما قرار می گیرد، احتمال کبودی پس از عمل در بیماران ما بسیار کم و غیرمحتمل است. در صورت کبودی جزیی (در موارد استثنایی )، پس از حدود 2 هفته بطور کامل برطرف می شود.

10- غیر قرینه بودن تورم در دوطرف بینی و صورت

به یاد داشته باشید که میزان تورم در سمت راست و چپ بینی و صورت قرینه ی یکدیگر نیست.

در هفته های اول بعد از عمل نگران غیر قرینه بودن تورم یا کبودی در دو طرف صورت نباشید.

11- بی حسی نوک بینی

گاهی در هفته های اول بعد از عمل در ناحیه نوک بینی بی حسی خواهید داشت.این امر طبیعی است و به تدریج حس طبیعی شما برمی گردد.در مواردی چند ماه زمان برای برگشت به حالت طبیعی لازم است.

12- به مدت حداقل ٤ هفته از انجام ورزش های ایروبیک بپرهیزید

از انجام هر گونه ورزش های ایروبیک ( هر نوع ورزشی که ضربان قلب شما رابه بالای ٩٠ در دقیقه افزایش دهد) برای حداقل ٤هفته خودداری کنید.زمانی که ضربان قلب شما بالا می رود، فشار خون شما بالا رفته احتمال خونریزی افزایش می یابد.

هر گونه ضربه ای به بینی در حین ورزش می تواند وضعیت استخوان های بینی و نتیجه عمل شما را تغییر دهد.

13- تنفس از بینی

با تغییر شکل بینی شما، الگوی جریان هوا در بینی نیز تغییر می کند. در طی عمل جراحی هر گونه انسداد در بینی شما برطرف می شود و با رفع تدریجی تورم مخاطی در طی چند روز آینده شما متوجه بهبودی وضعیت عبور هوا از بینی خواهیدشد.

بدلیل عدم استفاده از مش داخل بینی، شما قادر به تنفس نسبی از بینی از چند ساعت پس از عمل راینوپلاستی خواهید بود و بتدریج با از بین رفتن تورم و تغییرات پوشش مخاطی بینی طی روزهای آینده وضعیت کاملا طبیعی تنفس از بینی خواهید داشت.

14- لمس بینی بعد از عمل زیبایی

شما ممکن است بتوانید تغییر محل استخوان بینی را در لمس احساس کنید.این تغییرات قابل رؤیت نیستند و فقط در لمس حس می شوند و برای رسیدن به شکل ایده آل بینی شما لازم است در استخوان بینی ایجاد شوند.

15- با ما درتماس باشید

در صورت داشتن هرگونه ابهام ویا در صورت مواجهه با هر گونه مشکلی با تلفن مطب تماس بگیرید.