[ratemypost]
۶ دقیقه

نتیجه جراحی بینی گوشتی چگونه است؟

آنچه می خوانید...

قطعا همه ما زیبا دیده شدن را دوست داریم. افزایش زیبایی صورت سبب افزایش جذابیت و اعتماد به نفس در ما می شود. یکی از مهم ترین روش های دست یابی به این هدف رفع نواقص صورت ی باشد. یکی از اجزای صورت که بیشتر افراد از وجود نواقص در آن ناراضی هستند و همواره به دنبال روش هایی برای اصلاح نواقص آن می باشند، بینی است. عمل بینی ویا به طور خاص عمل بینی گوشتی جز روش های درمانی زیبایی می باشد که در چند دهه گذشته مورد توجه بوده است. چرا که روش هایی دیگری چون لیزر و یا تزریق فیلر هیچ کدام دارای اثرات ماندگار و قطعی برای رفع نواقص نیستند و اگر فردی واقعا به دنبال زیبایی بینی باشد، انجام دادن این روش درمانی زیبایی امری اجتناب ناپذیر برای او خواهد بود. به دلیل اهمیت این روش زیبایی که در برخی موارد دارای جنبه های درمانی نیز است در این مقاله قصد داریم تا در مورد آن با جزئیات بیشتری صحبت کنیم به همین منظور موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • ویژگی های بینی گوشتی
 • تفاوت بینی های استخوانی با بینی گوشتی
 • انواع بینی گوشتی
 • عمل بینی گوشتی
 • انواع روش های عمل بینی گوشتی
 • مراقبت های بعد از عمل

ویژگی های بینی گوشتی

بینی های گوشتی و استخوانی به راحتی قابل تشخیص هستند و معمولا جراحان در جلسه اول و با معاینات اولیه اقدام به تعیین نوع بینی می کنند تا بتوانند بهتر روند جراحی را تعیین و اجرا کنند. بینی های گوشتی دارای مشخصات زیر می باشند:

 • غضروف موجود در این بینی ها بسیار نرم تر و قابل انعطاف تر از بینی های استخوانی است.
 • نوک بینی در این افراد پهن تر و رو به پایین تر می باشد.
 • ضخامت پوست روی بینی بیشتر است.
 • پره ها بینی پهن تر و بزرگتر هستند.

تفاوت بینی استخوانی با بینی گوشتی

 • بینی های استخوانی غضروف محکم تر و سخت تری دارد.
 • پوست روی بینی به نسبت بینی های گوشتی دارای ضخامت بسیار کمتری است.
 • در بینی های استخوانی معمولا غدد چربی زیادی برخلاف بینی های گوشتی مشاهده نمی شود.
 • پره های بینی نازک و سوراخ های بینی بسیار به یکدیگر نزدیک تر هستند.

انواع بینی گوشتی

یکی از ویژگی های اصلی بینی های گوشتی این است که استخوان بسیار نازک تری نسبت به بینی های استخوانی دارند، به طوری که با لمس اولیه شاید استخوان آن ها قابل تشخیص نباشد. این بینی ها همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد پوست ضخیمی دارند و غدد چربی فراوانی بر روی آن ها وجود دارد. بر اساس همین ویژگی ها این بینی ها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل:

 • در دسته اول بینی ها پوست ضخیمی ندارند، ولی غدد چربی زیر پوست زیاد بود و برای همین منظور این بینی ها چرب تر هستند و قوام بسیار بیشتری نسبت به بینی های دیگر دارند. تجربیات نشان داده است که عمل های بینی در این بینی ها نتیجه بخش تر و موثرتر از بینی های دیگر است.
 • بینی های گوشتی دسته دوم دارای پوست ضخیم و بدون غدد چربی هستند. این بینی ها معمولا از نظر جراحان بدترین گزینه برای عمل بینی بوده و برای نتیجه بخش بودن عمل نیاز است تا جراح تبحر بالایی برای جراحی داشته باشد.

عمل بینی گوشتی

در گذشته همواره عمل بینی گوشتی با مشکل مواجه بوده است، علت اصلی آن این بوده که در گذشته تکنیک جراحی برای بینی های گوشتی تنها شامل تراشیدن مقداری از غضروف بینی بوده است. این بینی ها چون غضروف نرمی دارند دوباره به حالت قبل برگشته، به طوری که افراد در گذشته این این نتیجه می رسیدند که انجام عمل بینی گوشتی بی فایده است. با پیشرفت علم پزشکی تکنیک های جراحی بینی گوشتی نیز متحول شد و امروزه روش جراحی به این صورت است که در ابتدا غضروف بین دو بینی را خارج کرده و آن را در نوک بینی قرار می دهند و سپس اقدام به فرم دهی بینی می کنند. در این روش به دلیل قرار دادن غضروف در نوک بینی عمل فرم دهی بینی به طور کامل انجام می شود و امکان بازگشت به فرم قبل وجود ندارد.

انواع روش های عمل بینی گوشتی

به طور کلی عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که در ابتدا توضیحات مختصری در مورد این روش ها ارائه می دهیم:

روش باز: در این روش پل بینی برش خورده و کل قسمت های گوشتی بینی باز می شود جراح در این روش تسلط بسیار بالایی برای انجام عمل بینی دارد، با این وجود در این روش عوارض بیشتری مثل کبودی و قرمزی دارد.

روش بسته: در این روش پل بینی برش نمی خورد و از طریق برش قسمت های کناری عمل بینی انجام می شود. در این روش به دلیل اینکه جراح تسلط کمتری در جراحی بینی دارد، معمولا نمی توان تغییرات اساسی در بینی ایجاد کرد. این روش برخلاف روش قبل عوارض بسیار کمتری دارد

با توجه به توضیحات ارائه شده روش جراحی بینی بسته به هیچ وجه مناسب برای بینی های گوشتی نبوده، چرا که در این روش جراحی بینی گوشتی نیاز است تا غضروف بینی هم تراشیده و هم تقویت شود. و این کار نیازمند تسلط کامل جراح به عمل بینی می باشد.

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

با توجه به اینکه عمل بینی گوشتی سخت و حساس تر می باشد، مراقبت های  بعد از عمل هم باید باید با حساسیت های بیشتری انجام شود که شامل:

 • خوردن غذاهای آبکی و نرم تا یک هفته بعد از عمل
 • اجتناب از انجام فعالیت های ورزشی تا یک ماه
 • اجتناب از حضور در مکان های گرم و مرطوب مثل استخر و سونا
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی تا یک ماه بعد از عمل

سخن پایانی

عمل بینی گوشتی از جمله روش های جراحی ویژه می باشد که برای نتیجه بخش بودن عمل جراح باید دارای تبحر لازم برای انجام آن باشد. روش انجام این عمل به صورت روش باز است، چرا که نیاز است در این عمل بینی به طور کامل باز شود، تا جراح تسلط کافی برای تراشیدن غضروف و تقویت آن داشته باشد.

 

دکتر مریم شرفی

دکتر مریم شرفی

جراح بینی
دارای بورد فوق تخصصی بین المللی جراحی پلاستیک صورت
متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *