5 / 5. 1

۱۸ دقیقه
رینوپلاستی

همه چیز در مورد جراحی زیبایی بینی

آنچه می خوانید...

عمل زیبایی بینی چیست و چگونه انجام میشود؟ مراحل جراحی رینوپلاستی چگونه است؟ چه کسانی نمیتوانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند؟ بینی یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین ارگانهای صورت است. شکل بینی و به خصوص تناسبش با اعضای دیگر صورت تأثیر شگرفی بر جلوه ی صورت شما دارد، علاوه بر این تأثیر قابل توجه بینی، نقش حیاتی این عضو به عنوان مسیر عبور هوای تنفسی و تهویه و تنظیم هوا قبل از رسیدن به ریه ها غیر قابل انکار است. بینی ممکن است دارای عیوب داخلی و خارجی باشد که فرد را واردار به جراحی زیبایی بینی کند. عیوب شکل ظاهری بینی (عیوب خارجی ) بسیار شایع است امّا لزوماً همراه با عیوب داخلی که باعث انسداد مسیر هوا می شوند، نیست. عیوب خارجی غالباً ناشی از صدمات تروماتیک بینی است امّا می تواند جنبه ی ارثی یا علل دیگر هم داشته باشد.

مهم ترین عیوب داخلی بینی خم شدن یا شکستگی و انحراف در تیغه ی میانی بینی (سپتوم بینی) است که باعث ایجاد اختلال در مسیر عبور هوا می شود. برای اصلاح مناسب تیغه ی بینی غالباً نیاز به اصلاح وضعیت ساختمان های خارجی و داخلی بینی داریم.

جراحی که جهت اصلاح اختلالات تیغه ی میانی بینی انجام می گیرد « سپتوپلاستی » نامیده می شود که هدف از انجام این نوع عمل جراحی اصلاح عیوب تیغه ی بینی جهت برقراری مناسب عبور هوا از بینی است.

راینوپلاستی چیست؟

روش های جراحی بینی که جهت بهبود شکل ظاهری بینی به کار می روند، راینوپلاستی (Rhinoplasty) نام دارند. هدف از این نوع اعمال جراحی بهبود خصوصیات خاص بینی است که در نتیجه باعث حصول هارمونی بیشتر بینی با سایر اعضای صورت می شود. راینوپلاستی ممکن است به تنهایی یا همراه با سپتوپلاستی ( در اکثر موارد ) انجام شود که بستگی به نوع و میزان عیوب بینی دارد.

هر فرد بینی منحصر به فرد خود را دارد و نقش بینی به عنوان یک عضو در مرکز صورت و رابطه اش با سایر اعضای صورت جهت ایجاد تناسب کلی صورت بسیار مهم است. به همین دلیل در راینوپلاستی شاید بیشتر از هر نوع دیگر عمل جراحی زیبایی ، اختصاصی بودن شکل بینی در هر فرد و رابطه اش با کل صورت در آن شخص باید مورد توجه قرار گیرد.

در تصمیم گیری برای روش جراحی شما، سعی من به عنوان پزشک جراح، همیشه « حفظ » خصوصیات مثبت بینی شما که باعث می شود بینی منحصر به خودتان باشد و اصلاح خصوصیات منفی بینی و حفظ تناسب کلی بینی با صورت شماست.

در نظر داشتن یک شکل خاص بینی و سعی در ایجاد آن تصویر بر صورت شما تصوری غیر منطقی است. این تصور به معنای نادیده گرفتن بالانس بین بینی و کل صورت است و نتیجه ی آن می تواند ساختن یک بینی باشد که متناسب با صورت شما نیست.

هدف من در عمل زیبایی بینی اصلاح خصوصیات منفی بینی جهت ایجاد یک صورت زیبا یعنی توجه به بالانس خصوصیات بینی و چهره ی شماست.

جراحی های زیبایی معجزه نیستند، بلکه روش های خاص و بسیار دقیقی هستند که جهت بهبود خصوصیات ظاهری چهره ی شما طراحی شده اند. در واقع جراحی زیبایی بینی علم محض نیست بلکه ترکیبی از علم و هنر است.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی بینی نیستند؟

-کسانی که دارای آلرژی شدید هستند.

-کسانی که بیماری های خونی مانند هموفیلی و مشکلات انعقادی دارند.

-کسانی که اضافه وزن شدید دارند زیرا بیهوشی میتواند برایشان مضر باشد.

-ورزشکارانی که فعالیت های سنگین انجام میدهند و ممکن است به بینی شان ضربه وارد شود مانند کشتی گیران.

-کسانی که بیماری های خاص مانند سرطان دارند.

-افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار میکشند.

-خانم هایی که باردار هستند.

-افرادی که کمتر از یک سال از عمل زیبایی بینی آن‌ها گذشته باشد.

 عمل بینی چه تاثیری بر روی بینی دارد؟

عمل بینی برای  دو جنبه زیبایی و درمانی انجام میشود و میتواند نتایج زیر را به دنبال داشته باشد:

 • عمل زیبایی بینی میتواند سایز بینی را تغییر دهد.
 • جراحی بینی میتواند عرض بینی( پل بینی) را تغییر دهد.
 • جراحی زیبایی بینی میتواند نوک بینی را کوچک کند و آن را بالا ببرد.
 • رینوپلاستی میتواند قوز بینی را از بین ببرد.
 • عمل بینی میتواند سایز سوراخهای بینی را تغییر دهد و آن ها را متقارن کند.
 • عمل زیبایی بینی میتواند ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی را تغییر دهد.
 • عمل میتواند انحراف و پولیپ بینی را برطرف کند.
12 روز بعد از عمل بینی
12 روز بعد از عمل بینی
یک ماه بعد از عمل بینی
یک ماه بعد از عمل بینی

ویژگی بینی استخوانی یا گوشتی چیست؟

به ویدیویی که در این رابطه تهیه شده توجه بفرمایید.

انواع مدل های عمل بینی کدامند؟

 معمولا بیماران خواستار سه مدل بینی هستند که هر کدام ویژگی و خصوصیات خاصی را دارد. در زیر به توضیح مختصر در مورد هر یک میپردازیم:

در عمل بینی طبیعی بیمار معمولا میخواهد فقط عیوب بینی اش برطرف شود و بینی همان ظاهر طبیعی را داشته باشد.

در عمل بینی فانتزی بیمار معمولا میخواهد بینی اش بسیارکوچک و نوکش بالا تر برود. کوچک کردن بیش از حد سایز بینی میتواند باعث بروز مشکلات تنفسی در فرد شود و تناسب صورت را از بین ببرد و توصیه نمی شود.

عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی های هر دو جراحی طبیعی و فانتزی را دارد و نتیجه چیزی بین این دو جراحی میشود یعنی ظاهر بینی طبیعی بوده و فقط مقدار کمی قوس روی آن قابل مشاهده است. این جراحی یکی از محبوب ترین انواع جراحی میان خانم ها است و ظرافت زنانه به صورت می دهد.

برای انجام هر یک از این مدل ها در جراحی بینی حتما باید با پزشک مشورت کنید و نظرش را بپرسید تا او با توجه به معیار های زیبا شناختی و تناسب نوع بینی با چهره، به شما بهترین مدل را معرفی کند.

انواع تکنیک های جراحی بینی کدامند؟

جراحی بینی به روش باز:

در این روش پزشک از طریق برشی که روی پوست پایه وسط دو حفره بینی ایجاد می کند، پوست را به طور کامل کنار میزند و با کنار زدن پوست بینی جراح میتواند تمام قسمت های بینی را به خوبی ببیند. یکی از مهم ترین مزیت های این جراحی این است که پزشک دسترسی خوبی به همه نقاط دارد و میتواند غضروف ها و اسکلت بینی را به صورت کامل ببیند و تغییرات را زیر دید مستقیم اعمال کند. مدت زمان بهبودی و کاهش تورم در این روش کمی طولانی تر است.

جراحی بینی به روش بسته:

در این روش برش ناحیه کلوملا ( پایه وسط دو حفره بینی) ایجاد نمی شود و جراح از طریق برش داخل بینی اقدامات لازم را انجام می دهد. در این روش دید پزشک محدود تر از روش جراحی باز است. از مزایای این جراحی میتوان به این نکته اشاره کرد که بعد از جراحی بیمار جای زخم و بخیه ای را روی پوست پایه بین دو حفره بینی نمیبیند. مدت زمان کاهش تورم بعد از عمل ممکن است کوتاهتر باشد. هر پزشک با توجه به وضعیت بیمار یکی از روش ها را برای جراحی انتخاب میکند.

دو ماه بعد از عمل بینی
دو ماه بعد از عمل بینی
دو سال بعد از عمل بینی
دو سال بعد از عمل بینی

مراحل انجام رینوپلاستی چگونه است؟

مرحله اول – بیهوشی

در جلسات مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی معمولا پزشک در مورد نوع بیهوشی با شما صحبت خواهد کرد و شما را در جریان عمل خواهد گذاشت. اگر شما دارای بیماری خاصی باشید حتما باید به صورت جداگانه با یک متخصص بیهوشی صحبت کنید تا در حین عمل دچار مشکلی نشوید.

پزشک شما را معمولا با یکی از روش های زیر بیهوش میکند:

بیهوشی عمومی

در این روش ماده ای به شما تزریق میشود و شما به طور کامل به خواب میروید و از آن به بعد هیچ درکی از محیط اطراف نخواهید داشت.

بیهوشی موضعی

در این روش ماده بی حسی به محل خاصی تزریق شده و آن محل بی حس میشود و از آن پس بیمار هیچ درد و ناراحتی را حس نمیکند. این ماده به نواحی بینی و اطراف آن تزریق میشود.

مرحله دوم – برش

بعد از این که بیهوش شدید پزشک با توجه به نوع جراحی ( روش بسته- روش باز) شکاف هایی را داخل و یا خارج بینی ایجاد میکند.

مرحله سوم – تغییر شکل در ساختار بینی

بعد از ایجاد برش پزشک تغییراتی را ایجاد میکند و اقدام به کوچک و یا بزرگ کردن ابعاد بینی میکند برای این کار ممکن است غضروف بینی شخص کافی نباشد و جراح مجبور شود از نقاط دیگر بدن مانند گوش و دنده غضروف بردارد. همچنین انحراف بینی اصلاح میشود و تیغه بینی صاف میشود.

مرحله چهارم – بستن برش

در نهایت بافت پوششی روی بینی قرار داده میشود و برش ها بخیه زده میشود. روی بینی چسب و اسپلینت گذاشته میشود تا از بینی در برابر ضربات احتمالی محافظت کند.

جراحی بینی چه عوارضی دارد؟

جراحی بینی نیز همانند سایر جراحی ها ممکن است با عوارض کوتاه مدت و طولانی مدتی همراه باشد که در زیر به آن اشاره میکنیم:

 • ماندن جای زخم و بخیه روی بینی.
 • خون ریزی و عفونت.
 • تغییر رنگ پوست بینی.
 • بی حسی در ناحیه بینی.
 • نیاز به عمل مجدد.
شش ماه بعد از عمل بینی
شش ماه بعد از عمل بینی
یک ماه بعد از عمل بینی
یک ماه بعد از عمل بینی

قبل از عمل جراحی راینوپلاستی چه اقداماتی لازم است؟

اطلاعات لازم در مورد نحوه ی عمل و مراقبت های قبل از عمل به صورت یک کتابچه آماده شده که توسط منشی مطب به شما ارائه خواهد شد. لطفاً به دقت آن را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هر گونه ابهامی برای شما توضیح داده خواهد شد.

«حداقل هشت ساعت قبل از زمان عمل جراحی هیچ گونه خوراکی یا آشامیدنی استفاده نکنید. »جهت بیهوشی لازم است معده ی شما کاملاً خالی باشد. در صورت مصرف هر گونه داروی خاصی حتماً پزشک خود را در روز مشاوره جهت عمل جراحی در جریان قرار دهید.

حداقل 2 هفته قبل از عمل از مصرف آسپیرین، بروفن و داروهای مشابه خودداری کنید، چرا که مصرف آنها سبب تشدید خونریزی حین عمل خواهد شد. استفاده از ویتامین E نیز قبل از عمل توصیه نمی شود زیرا این ویتامین خونریزی حین عمل را افزایش می دهد، هر چند در عمل راینوپلاستی خونریزی بسیار کمی انتظار داریم با این وجود رعایت همه ی جوانب برای حصول بهترین نتیجه لازم است.

نیکوتین باعث انقباض عروق خونی و اختلال در جریان خون بافتی بعد از عمل می شود. سیگار کشیدن قبل از عمل و تا حداقل ٢ هفته پس از جراحی باید قطع شود.

پایان عمل زیبایی بینی شما

در پایان عمل بینی هدف من این است که هیچگونه مش (pack) در داخل بینی شما قرار ندهم. تنها در ٢% موارد ممکن است نیاز به مش(pack) داخل بینی شود امّا در ٩٨ نفر از ١٠٠ نفر از مش داخل بینی استفاده نمی شود. با توجه به این که در داخل بینی شما برش های جراحی داده شده که نیاز به ترمیم دارند، درجاتی از انسداد نسبی بینی بلافاصله بعد از عمل طبیعی است امّا علیرغم این مطلب شما قادر به تنفس نسبی از بینی خواهید بود که در طی چند روز اول به سرعت وضعیت کاملاً طبیعی تنفس از بینی خواهید داشت. اسپلینت نازکی روی استخوان بینی شما در اغلب موارد (در صورتی که محل قرارگیری استخوان های بینی را تغییر داده باشیم ) قرار خواهد گرفت که با چسب در محل ثابت می شود و بعد از ٧ – ۶ روز در مطب برداشته خواهد شد.

معمولاً در همه ی موارد، بیماران چند ساعت پس از عمل جراحی راینوپلاستی از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شوند. مراقبت های لازم پس از عمل رینوپلاستی در کتابچه ای که به شما تحویل داده می شود برایتان به تفصیل شرح داده شده است.

آیا میتوان عمل انحراف بینی را همراه با عمل زیبایی بینی انجام داد؟

به ویدیویی که در این رابطه تهیه شده توجه بفرمایید.

بعد از عمل جراحی بینی چه اقداماتی لازم است؟

با رعایت نکات زیر می توانید بهترین نتیجه را پس از عمل بینی داشته باشید:

وضعیت عمومی شما پس از عمل

شما بلافاصله بعد از عمل احساس خواب آلودگی خواهید داشت و با دارو هایی که برایتان تجویز می شود کمک می کنیم که احساس راحتی داشته باشید. خواب آلودگی شما ممکن است تا غروب روز عمل ادامه داشته باشد.

در روز دوم پس از عمل امکان دارد کمی احساس خستگی کنید امّا کاملاً قادر خواهید بود کارهای شخصی روزانه تان را انجام دهید.

نحوه مصرف داروها

تمام دارو های مورد نیاز شما، قبل از موعد عمل جراحی در مطب برایتان نسخه و چگونگی استفاده از آن ها شرح داده خواهد شد. فقط دارو هایی که توسط پزشک جراح شما برایتان تجویز شده استفاده نمایید . از مصرف خود سرانه ی دارو پرهیز کنید.

تورم بعد از عمل

اگر بتوانید در هنگام خواب از قرار دادن ٢ بالش زیر سر استفاده کنید، حتماً به کاهش تورم بعد از عمل کمک می کنید.

محافظت از اسپلینت و چسب روی بینی

سعی کنید اسپلینت و چسب روی بینی را خشک نگه دارید. ٧ – ۶ روز بعد اسپلینت در مطب برداشته خواهد شد.

تمیز کردن بینی

گاز کوچک زیر بینی را اگر لازم شد می توانید عوض کنید. این گاز کوچک که بالای لب شما قرار می گیرد ترشحات بینی را به خود جذب میکند.

به مدت حداقل ۴ هفته از انجام ورزش های ایروبیک بپرهیزید.

از انجام هر گونه ورزش های ایروبیک ( هر نوع ورزشی که ضربان قلب شما را به بالای ٩٠ در دقیقه افزایش دهد) برای حداقل ۴هفته خودداری کنید. زمانی که ضربان قلب شما بالا می رود، فشار خون شما بالا رفته احتمال خونریزی افزایش می یابد. هر گونه ضربه ای به بینی در حین ورزش می تواند وضعیت استخوان های بینی و نتیجه عمل شما را تغییر دهد.

نحوه زدن عینک بعد از جراحی

استفاده از عینک آفتابی یا طبی که روی بینی قرار می گیرد حداقل تا ۴ هفته ممنوع است. در صورت نیاز مبرم به استفاده از عینک روش چسب زدن عینک به پیشانی و استفاده از پیشانی به عنوان تکیه گاه عینک قبل از عمل در مطب به شما آموزش داده می شود. استفاده از لنزهای تماسی (contact lenses) را ٣ – ٢ روز بعد از عمل می توانید شروع کنید.

بی حسی نوک بینی

گاهی در هفته های اول بعد از عمل در ناحیه نوک بینی بی حسی خواهید داشت. این امر طبیعی است و به تدریج حس طبیعی شما برمی گردد. در مواردی چند ماه زمان برای برگشت به حالت طبیعی لازم است.

ترشحات مختصر از بینی

با توجه به اینکه روش من این است که مش در داخل بینی قرار ندهم، ترشحات بینی که ممکن است کمی خونابه ای هم باشد، در طی ٧٢ – ۴٨ ساعت اول طبیعی است البته به تدریج پس از ٢۴ ساعت اول ترشحات کم و شفاف می شوند. در چند روز اول ممکن است در بینی احساس گرفتگی مختصر داشته باشید که به دلیل تغییرات پوشش مخاطی داخل بینی است و به تدریج بر طرف خواهد شد.

برطرف شدن تورم احتمالی

اگر بعد از برداشتن اسپلینت بینی، تورم در ناحیه ی بینی و اطراف چشم ها و لب بالا مشاهده کردید، نگران نشوید. این تغییرات در طی 2-3 هفته به تدریج از بین می رود.

در بعضی از بیماران ممکن است رفع کامل تورم چند ماه طول کشد. (معمولاً در نواحی دارای پوست ضخیم تر به خصوص ناحیه ی نوک بینی رفع تورم چند ماه به طول می انجامد.)

به خاطر داشته باشید که سرعت بهبود تورم در افراد مختلف یکسان نیست.

برطرف شدن کبودی احتمالی

لازم به ذکر است با بکار گیری روشهای نوین و پیشرفته و در صورت رعایت نکاتی که قبل از عمل به شما آموزش داده می شود و در کتابچه ای تهیه شده و در اختیار شما قرار می گیرد، احتمال کبودی پس از عمل در بیماران ما بسیار کم و غیرمحتمل است. در صورت کبودی جزیی (در موارد استثنایی ) ، پس از حدود 2 هفته بطور کامل برطرف می شود.

غیر قرینه بودن تورم در دوطرف بینی و صورت

به یاد داشته باشید که میزان تورم در سمت راست و چپ بینی و صورت قرینه ی یکدیگر نیست. در هفته های اول بعد از عمل نگران غیر قرینه بودن تورم یا کبودی در دو طرف صورت نباشید.

تنفس از بینی

با تغییر شکل بینی شما، الگوی جریان هوا در بینی نیز تغییر می کند. در طی عمل جراحی هر گونه انسداد در بینی شما برطرف می شود و با رفع تدریجی تورم مخاطی در طی چند روز آینده شما متوجه بهبودی وضعیت عبور هوا از بینی خواهیدشد.

به دلیل عدم استفاده از مش داخل بینی، شما قادر به تنفس نسبی از بینی از چند ساعت پس از عمل راینوپلاستی خواهید بود و به تدریج با از بین رفتن تورم و تغییرات پوشش مخاطی بینی طی روزهای آینده وضعیت کاملا طبیعی تنفس از بینی خواهید داشت.

لمس بینی بعد از عمل زیبایی

شما ممکن است بتوانید تغییر محل استخوان بینی را در لمس احساس کنید. این تغییرات قابل رؤیت نیستند و فقط در لمس حس می شوند و برای رسیدن به شکل ایده آل بینی شما لازم است در استخوان بینی ایجاد شوند.

با ما در تماس باشید

در صورت داشتن هرگونه ابهام و یا در صورت مواجهه با هر گونه مشکلی با تلفن مطب تماس بگیرید.

۰۲۱۸۸۸۵۰۶۷۸ – ۰۹۰۳۱۳۸۸۳۰۳

چه سنی برای جراحی بینی مناسب است؟

برای انجام جراحی زیبایی بینی باید صبر کنید تا رشد صفحات بینی شما کامل شود. بهترین سن برای جراحی بینی در دختران 16 سالگی و در پسران 17 سالگی است پس برای گرفتن بهترین نتیجه عجله نکنید و تا بعد از بسته شدن صفحات رشد بینی صبر کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عمل بینی در میانسالی روی دکمه زیر کلیک کنید.

انتخاب بهترین جراح بینی در تهران

از آن جایی که نتیجه جراحی میتواند چهره فرد را بسیار تغییر دهد، انتخاب بهترین جراح بینی بسیار اهمیت دارد. در تهران پزشکان زیادی وجود دارند شما باید در مورد پزشک مورد نظرتان به خوبی تحقیق کنید و اطلاعات لازم را در مورد روش جراحی، سابقه پزشک، تحصیلات او، تعداد جراحی های موفق و… را کسب کنید و نمونه کار هایش را در شبکه های اجتماعی و به صورت حضوری در مطب ببینید تا در صورت رضایت برای مشاوره و سپس جراحی اقدام کنید.

بهترین جراح بینی در تهران باید ویژگی هایی  داشته باشد که در زیر به آن اشاره میکنیم:

 • جراح بینی باید اخلاق حرفه ای داشته باشد و با صبوری به پرسش های بیمار پاسخ دهد.
 • پزشک باید سلامت بیمار را بیش از هر چیز دیگری در نظر بگیرد.
 • پزشک باید متقاضی عمل جراحی را از عوارض و خطرات جراحی آگاه کند و در صورتی که جراحی جان بیمار را تهدید میکند او را از انجام جراحی باز دارد.
 • جراح خوب بینی باید چندین نمونه کار موفق داشته باشد.
 • بهترین جراح باید از جدید ترین روش ها و ابزار ها برای جراحی کمک بگیرد.

هزینه جراحی بینی چه قدر است؟

عمل زیبایی بینی یک عمل غیر اورژانسی است و تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد پس مقدار هزینه ای که فرد پرداخت میکند میتواند یکی از دغدغه های بیمار قبل از جراحی باشد. هزینه جراحی بینی به مهارت جراح و محل جراحی بستگی دارد و به طور کلی شامل هزینه های زیر میشود:

هزینه جراح

هزینه بیمارستان

هزینه بیهوشی

هزینه دارو

 قبل از هر اقدامی از هزینه ها اطلاع پیدا کنید و در جلسات مشاوره از پزشک بپرسید. البته باید بدانید که هزینه جراحی ملاک خوبی برای انتخاب پزشک نیست و چیزی که مهم است نتیجه جراحی و رضایت شما از چهره جدیدتان است.

سوالات متداول جراحی زیبایی بینی

چه مدت طول می کشد تا نتایج نهایی را مشاهده کنم؟

شما پس از چند هفته که ورم و التهاب بینیتان کم شد میتوانید نتیجه اولیه و ظاهر بینی خود را مشاهده کنید اما نتیجه نهایی عمل بینی با توجه به بدن هر فرد کاملا منحصر به فرد است و نمیتوان نتیجه را با سایر افراد مقایسه کرد اما به طور کلی نتیجه نهایی را باید حداقل یک سال پس از جراحی مشاهده کرد.

 آیا احتمال ماندگاری جای زخم در جراحی وجود دارد؟

معمولا برش هایی که در بینی انجام میشود، غیر قابل تشخیص است اما ممکن است مانند سایر جراحی ها در موارد خاص جای برش ها بر روی پوست باقی بماند.

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

به طور معمول این جراحی حدود دو ساعت طول میکشد اما در مواردی مانند جراحی های ترمیمی و وجود مشکلات گسترده مدت زمان این جراحی ممکن است حتی به 4 ساعت برسد. مدت زمان عمل به طور کلی به اهداف بیمار و تکنیک های خاص دکتر شما بستگی خواهد داشت.

آیا می توانم پس از عمل بینی با هواپیما سفر کنم؟

این امر بستگی به نظر جراح بینی شما دارد. بهتر است حداقل یک هفته صبر کنید.

آیا باید بعد از رینوپلاستی غذاهای خاصی بخورم؟

توصیه میشود در روزهای ابتدایی بعد از جراحی غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارد را میل نکنید زیرا جویدن باعث تکان خوردن ماهیچه های کل صورت میشود پس خوردن غذاهای نرم و مایعات توصیه میشود. به طور کلی در چند هفته اولیه توصیه میشود مصرف غذاهای تند و شور که باعث آلرژی و ورم بیشتر میشود را قطع کنید.

آیا جراحی بینی در کلینیک انجام می‌شود؟

عمل بینی در کلینیک، مرکز جراحی و بیمارستان قابل انجام است. تشخیص محل عمل بر عهده پزشک است.

اینستاگرام دکتر مریم شرفی

دکتر مریم شرفی

دکتر مریم شرفی

جراح بینی
دارای بورد فوق تخصصی بین المللی جراحی پلاستیک صورت
متخصص گوش، حلق و بینی

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *